?

Log in

No account? Create an account

Окцидент

Берестовий блог


Previous Entry Share Next Entry
Сталевий шолом в українських військових формаціях часів Світових воєн
okcydent
    Нові умови і правила ведення війни 1914 р. виявились доволі парадоксальними. Озброєння держав -учасниць дійшло до того рівня, що навіть окопи не могли захистити військовика від осколку чи шрапнелі, не кажучи вже про кулі. Втрати були величезними по обидва боки фронту, що і змусило уряди приступити до пошуку хоч якогось захисту.
   "Нове - це давно забуте старе". Так і сталось. З глибин "темного" Середньовіччя повернули сталеві обладунки (різноманітна броня і тд, та мова не про неї) і, про що піде далі мова, - шоломи.
    Незважаючи на те, що в українцях кожна окупаційна влада старалась придушити дух войовничості (багато де це вдалося) - він завжди прокидався і своїм розмахом, жертовністю та героїчністю захоплював і ворогів, і далеких, і ближніх сусідів...
   В Першій світовій війні українці воювали по обидва боки фронту. Але саме УКРАЇНСЬКА за духом, вбранням, статутом частина була в армії Австро-Угорщни. Це, як ви вже здогадались - Українські січові стрільці (УСС).

     Каски в Австро-Угорській армії з'явились вперше з німецьких поставок. Це були М-16 (Stahlhelm Model 1916). Згодом, на заводах Австрії почали виготовлятись майже аналогічні екземпляри, проте вони відрізнялись більш високою клепкою підборідкового ремінця і самим ремінцем та кольором (у німецьких - яблучно-зелений і його відтінки, у австрійських - каштаново-коричневий). Підшоломники з 1917 року були майже ідентинчими, з залізним обручем і трьома шкіряними пелюстками.
114_1
М17 австрійського виробництва

     Саме такі шоломи використовувались Січовими Стрільцями під час ПСВ, на що є підтвердежння в багатьох фото:

Пробоєвий курінь УСС, укомплектований М17
   Австрійський М17 набув також широкого вжитку у наступниці УСС - Української Галицької армії. На просторах Інтернету знайшлось ось таке фото:
   При революційних подіях і українізації в армії розхитаної царської Росії, до новостворених українських частин попадали також шоломи М15, так звані "каски Адріана", французького виробництва, що були надані в якості союзницької допомоги російській армії. Цими ж шоломами комплектувались новостворені відділи СС (Січових стрільців) УНР.


М15 з "Мертвою головою" (черепом та кістками) 4-го Київського полку СС
    Часто на лобовій частині зображувались череп та кістки (т.зв. мертва голова). Така мода могла прийти з полоненими українцями з австро-угорської армії, з яких були сформовані СС армії УНР, хоча і в російській армії такий символ був доволі популярним. Значення його полягало у зневазі до смерті, відданості честі і обов'язку. Це було, також, ознакою штурмовиків (пробоєвих підрозділів), "куренів смерті" (з їх допомогою подавили повстання більшовиків на київському "Арсеналі").
  На "адріанах", залежно від країни використання, носились кокарди (імперські орли, "гренадки"). В українській армії символів імператорської Росії позбавлялись, натомість малювались різноманітні тризуби, залежно від фантазії власника.

Швидше за все, оригінал з приватної колекції
    Генерал-хорунжий армії УНР, командир Третьої Залізної Дивізії Павло Шандрук у своїх мемуарах "Сили Доблесті (Arms of Valor)" згадував, що таке ім'я його підрозділу було дане саме через те, що він зумів забезпечити її сталевими шоломами.

   Наступною військовою формацією, яка використовувала шоломи з українською символікою була Поліська Січ (з 1943 - Українська народно-революційна армія) Тараса Бульби-Боровця. На каски наносились фарбовані тризуби, часто на синьому, або тлі жовто-блакитного прапору.
    На фото вище - вояк Поліської Січі, у радянській касці СШ36 ("стальной шлем 1936 г."). Даний шолом випускався у СРСР з 1936 по 1939 роки, а в руки вояка потрапив, швидше всього, як трофей.

Австрійські М17, що використовувались у Поліській Січі. З характерними деколями, як на попередньому фото


    СШ36, досить впізнавана через характерні скати (забаганка Будьонного, щоб гасити і відводити удари шаблі) і гребінь, що закривав вентиляційний отвір, використовувалась, окрім Поліської Січі, інколи в допоміжних частинах Вермахту, укомплектованих українськими добровольцями, в Самооборонних кущових відділах Україснької Народної Самооброни (пізніше - УПА в Галичині), Українському Визвольному війську (УВВ)...

СШ36 з деколями і символікою частин УВВ

Парад Українского військового відділу в Бучачі в честь проголошення Незалежності 1941 р.
Укомплектовані СШ36
     Щодо Українського визвольного війська - воно комплектувалось за залишковим принципом (як і будь яка добровольча формація Хіві і Остбатальйонів). Проте це здебільшого були шоломи німецького виробництва, як з Першої світової (М16, 17, 18), так і пізніші моделі (М35, 40, 42). На бокові частини часто наносились характерні деколі, що видно з збережених і відкольорованих фото, а також з зразків із приватних колекцій (включно з СШ36, приведеною вище).

М42 з декаллю УВВ

Відкольороване фото присяги новобранців УВВ, десь на Слобожанщині. Шоломи М40 (можливо, М35)
Безымянный
   На попередньому фото, шолом М42 (відрізняється від інших формою штампованих люверсів і незаокругленим вальцем), кольору матовий "фельдграу" (польовий сірий). Взято з книги Броніслава Радовіца "Німецькі шоломи Другої Світової війни", що є досить авторитетним виданням. У описі стверджується, що дана каска була знайдена у Празі, і могла використовуватись у Українських добровольчих підрозділах Вермахту, УВВ, чи 14 гренадерській дивізії Ваффен СС "Галичина" (1-ша див. УНА) під час їхніх останніх боїв.
    В основному каски моделей М40 і М42 фарбувались у два кольори - сіро-оливковий (рал 6006) та польово-сірий ("фельдграу" рал 7009), з добавлянням матуючих добавок. М35 (могла вживатись в українських формаціях, проте переконливих документальних свідчень не знайдено) фарбувалась у світліший яблучно-зелений колір (рал 6011) глянець. Дані моделі комплектувались стандартним підшоломником моделі 1931 року.
   Часто в українські підрозділи попадали, за тим же залишковим принципом, каски Люфтваффе, пофарбовані у антрацитно-сірий колір (рал 6015 ,а також 6016). Саме такі каски моделі М42 збереглися з фабричними і саморобними деколями 14 гренадарської дивізії СС "Галичина" (друге фото). На першому: каска м40, пофарбована у сіро-оливковий колір.
    На дивізійних касках "левик" зображувався з правого боку, а рунічний щиток СС - з лівого. Хоча, на час дій Дивізії, деколі у Вермахті і СС були відмінені, проте часто наносились самими ж вояками і, на мою думку, якогось уніфікованого стандарту, на той час, уже не існувало. Декалі з галицьким левиком, швидше за все, були вироблені на замовлення одного з дивізійних старшин. Також існували каски з левиками, намальованими вручну, проте в дуже обмеженій кількості.

   Збереглося кілька фото вояків батальйону "Нахтігаль" у шоломах М35 або М40. Проте неможливо розпізнати декалей. Швидше за все, це щитки або Вермахту, або дивізії спецпризначення абверу "Бранденбург 800", до якої належав батальйон.

"Нахтіґаль" у передмісті Львова.  Ранок 30 червня 1941 року. Фото з архіву Центру досліджень визвольного руху

     Щодо "карпатської Січі" - можна припустити, що січовики могли комплектуватись чехо-словацькими касками VZ32 ( модель 1932 року), котрі могли залишитись після відступу чехо-словацьких військ на складах, чи просто покинутими. Проте фото, щоб це підтверджували, немає, та і спитати вже, по великому рахунку, нікого...

VZ32 чехо-словацької армії

    Як не дивно, та сталеві шоломи вживалися і в Українській повстанчій армії, а на початках - у Самооборонних кущових відділах Української народної самооборони. Хоч і дуже рідко, та фотографії увіковічнили такі моменти.
Похорон
     На фото вище: похорон Василя Негрича, бійця  Самооборонного кущового відділу УНС с. Вижній Березів, тепер Косівського району, Івано-Фпранківської обл. 13.07.1941 р. Перша втрата у бою з мадярами майбутньої Березівської сотні УПА (ком. Дмитро Негрич "Мороз") під час становлення української влади у м. Коломия. На солдатах, швидше за все, шоломи VZ32. Схожі, також, і на радянські СШ39 чи СШ40, проте не видно характерно виступаючих "вух". Швидше за все, це VZ32.

Боївка укомплектована касками VZ32, хоча на фото присутні і кілька СШ36


Фото невідомого відділу УПА. Двоє бійців укомплектовано радянською СШ39 (можливо, СШ40)(стрілець стоїть),
і німецькою М40 (М35) (стрілець сидить)Німецька каска, знизу зліваВ передніх рядах кілька стрільців у шоломах
Здебільшого, каски в Повстанчій Армії використовувались тільки до 1945 року, коли були великі бої і напади на населені пункти, опісля їх використання було неоправданим.
Використана інформація:
Друковане джерело:
German Helmets of the Second World War . Branislav Radovic.
Фото з особистого архіву
Сайти ,форуми, спільноти у соцмережах:
http://forum.milua.org/
http://sammler.ru/
http://vk.com/club34686812 (Ukrainian Military Honor)
http://vk.com/nachtigall_rolland